İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İnternetten alışveriş

İnternetten alışveriş yap ama paranı kaptırma. Sloganımız bu olsun. Dünyada 1 milyarın üzerinde, ülkemizde ise 32 milyon internet kullanıcısı var. Ülkenin yarısı internet kullanıyor ve internet alışverişi de katlanarak artıyor. Son altı ayda yüzde 40 arttı. İnternetten alışveriş, kayatımızın önemli bir parçası haline geldi. İyi güzel de, ya dolandırılırsak?

Peki Güvenliğimizi Nasıl Sağlayacağız?

1. Şifreyi zor seç : Eskiden doğum tarihimizi, çocuğumuzun ismini yazardık. O zamanlar şifre kullanımı şimdiki gibi elzem ve çok değildi. Aman tahmini zor şifre seç.

2. Banka bilgilerini sır gibi gizle : Şifrelerini kimseye söyleme. Cep telefonuna kaydetme.

3. E-maillere dikkat : Banka kişisel bilgilerini asla e-mail ile talep etmez. Bu e-maillere aldanma.

4. Bilgisayar önemli : Genel kullanıma açık bilgisayarlardan paralı işlem yapma, kendi şahsi bilgisayarını ya da bir arkadaşınınkini kullan.

5. İnternet erişimi : Lisanslı bir internet güvenlik programı (antivirüs) al, bilgisayarın yükle. Komşunun erişiminden girme.

6. Kart güvenliği : 3D secure sistemini kullan. Türkiye Bankalar Birliği de bu sistemi tavsiye ediyor.

7. Kart limiti : İnternetten yapacağın alışverişler için sanal kart oluştur ya da düşük limitli bir kart tercih et. Örneğin 200 TL’lik alışveriş için, 200 TL’lik bir sanal kart oluşturabilirsin. (Ortada kart yok, banka sana bir kart numarası veriyor). Bir zarara uğrasan bile limiti belli.

8. İşyeri : Tanınmış bilinir şirketleri tercih et. İşyerinin adı doğru yazılmış olsun, harfleri tek tek kontrol et.

9. Sayfanın adres çubuğunda https:// olsun : Bu şifreleme ve güvenlik daha fazla demektir. Bilgilerin karşı taraf ve senin aranda kalır.

10. Kontrolü elden bırakma : Sürekli gelen fırsat e-maillere karşı bütçe kalkanını kullan, unutma ki alışveriş sitelerinin akıllarındaki sen değil, cüzdanın.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz, 10.0 out of 10 based on 1 rating

27 okuma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge